Skip to main content

Bydgoszcz jest kandydatką do Europejskiej Stolicy Kultury, a my zadajemy mieszkankom i mieszkańcom bardzo ważne pytania: Jaka będzie Bydgoszcz w 2029 roku? Jaka jest rola kultury w rozwoju miasta?  Odpowiedzi będziemy szukać zapraszając do różnorodnych, angażujących działań. Od kilku dni w Młynach Rothera można zobaczyć intrygującą instalację, zachęcającą do włączenia się w tworzenie aplikacji do tytułu ESK 2029.

Od kilku dni w Młynach można zobaczyć meblościankę – pełną sentymentalnych przedmiotów, budzących wspomnienia z minionych lat. Instalacja nawiązuje do bliskiej nam idei zbliżenia kultury do codzienności. Interesuje nas kultura dostępna, wchodząca w dialog z miejscem, w którym powstaje, budująca relacje.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie jest przyznawany za to, jakim miasto jest teraz, ale za to, jakim miastem chce się stać. O czym marzy, do czego dąży, na czym mu zależy. Dlatego zapraszamy do rozmowy o potrzebach, wyzwaniach i marzeniach.

Miasto zaprosi do Młynów między innymi na otwarte spotkanie w formule otwartej przestrzeni (openspace), której celem będzie poruszenie kwestii istotnych dla różnorodnych środowisk lokalnych.

Jeszcze w sierpniu rozpocznie się cykl spotkań „Kultura wobec…”, podczas których będą się toczyć otwarte rozmowy o kulturze dla wszystkich tych, którzy chcą mieć realny wpływ na zmiany w mieście i zmiany miasta.

Już wkrótce pojawią się również zapowiedzi kolejnych działań, w planach są m.in. spotkania w Nowym Miejscu w Młynach, czyli międzypokoleniowej i międzykulturowej kawiarni otwartej na działania twórcze, rozmowy i opowieści, która zamieni się w obywatelską kawiarnię ESK.

W piątek 4 sierpnia, rozpocznie się cykl Kawa z Koordynatorem. W godz. 16-18 zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy do odwiedzenia Nowego Miejsca i podjęcia rozmowy z koordynatorem przygotowania aplikacji, Sławomirem Czarneckim. Przy kawie od zapatystów, jednej ze specjalności Nowego Miejsca, będzie można porozmawiać o pomysłach na zwiększenie roli kultury w rozwoju miasta.

Spotkania warto zaplanować, aby wystarczyło czasu na wszystkie ważne tematy, dlatego zachęcamy do wcześniejszych zapisów mailowych: esk@mlynyrothera.pl.

Oprócz Bydgoszczy złożenie aplikacji w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2029 zapowiedziały już takie miasta, jak Katowice, Lublin, Rzeszów, Toruń, Bielsko-Biała czy Kielce. Deklaracje przystąpienia miasta składają do 14 sierpnia, a wniosek aplikacji do 15 września 2023 r.