Skip to main content

Miasto Bydgoszcz powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tym samym włączamy się w dyskusję o roli kultury w Europie, w rozwoju miast, w codziennym życiu ich mieszkanek i mieszkańców. Trwają prace nad wnioskiem aplikacyjnym, który zostanie złożony do 15 września.  

Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie. Tytuł przyznawany jest dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej oraz miastom z krajów kandydujących. Miasta, które otrzymają tytuł, na 12 miesięcy stają się animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę kulturalną oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. To też impuls do dodatkowego rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej. Dotychczas dwa polskie miasta- Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.) mogą pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Nabór wniosków w Polsce prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin składania upływa 15 września br. Koordynatorem procesu przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy jest Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Bydgoszcz będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ludzi kultury do współtworzenia naszej aplikacji. Bydgoszcz to miasto otwarte, tolerancyjne i różnorodne. Jestem przekonana, że nasz wniosek to odzwierciedli – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta nadzorująca proces przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy.

– Europejska Stolica Kultury to nie konkurs piękności tylko sposób na pokazanie, jak ważną rolę może pełnić kultura w rozwoju miast i przyszłości Europy. Włączamy się w tę dyskusję, bo Bydgoszcz staje przed tymi samymi wyzwaniami – klimatycznymi, społecznymi, przed jakimi stają inne europejskie miasta. Bez obciążeń, ze świeżością będziemy przyglądać się tym wyzwaniom z perspektywy kultury – mówi Sławomir Czarnecki, koordynator przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera.

Udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to okazja do zaprezentowania potencjału kulturowego miasta zbudowanego wokół wody, lokalnej tożsamości i otwartości. Prace nad wnioskiem będzie koordynował zespół najmłodszej miejskiej instytucji kultury – Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Doświadczenia miast kandydujących w poprzednich latach, w tym Bydgoszczy, pokazują, że ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, niezależnie do wyników konkursu, przynosi pozytywne efekty i daje impuls do dalszej pracy nad zwiększaniem roli kultury w życiu miasta.

 

Wszystkich, którzy chcą wspierać starania Bydgoszczy o tytuł ESK zapraszamy do kontaktu z Centrum nauki i Kultury Młyny Rothera: esk@mlynyrothera.pl.